Çözüm Ortaklarımız

Milli Eğitim Bakanlığı

MEB Logo ve Amblem (Milli Eğitim Bakanlığı) meb.gov.tr image | Eğitim,  Alfabe çalışma sayfaları, Eğitim faaliyetleri

TÜBİTAK 4006

4006 Tübitak Bilim Fuarları Destekleme Programı vektörel logosu. | Logolar,  Hemşireler

İnovasyon Nedir?

İnovasyon (günlük dilde yenilik), yeni yaratıcı fikirlerin veya buluşların ekonomik alanlara uygun hale getirilip uygulanması. Bir diğer tanımıyla, gözle görülür açık ihtiyaçların çözümüne yönelik sunulmuş yaratıcı çözümler süreci.

"İnovasyon, yeni veya önemli ölçüde değiştirilmiş ürün (ürün veya hizmet) veya sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin veya iş uygulamalarında, iş yeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasıdır."

İnovasyon, yenileştirmek, geliştirmek, değiştirmek ve daha verimli süreçler, ürünler ya da hizmetler yaratmaktır. İşletmeler için inovasyon dinamik ürünler oluşturmak, yeni fikirler ortaya atmak veya var olan ürünleri ve hizmetleri geliştirmektir. İnovasyon ne demek sorusunun yanıtı ise var olan problemleri yenilikçi fikirler ile birleştirerek çözüm üretmek için kullanılan çalışmaların tümüdür. İhtiyaçlara yönelik yeni uygulamalar geliştirerek en etkili çözüm yöntemleri ile sorunları ortadan kaldırmayı hedefler. Bir ürünün icadı gibi değil icat edilmiş bir ürünün geliştirilmesini, değiştirilmesini sağlayan bir düşüncedir. Yenilikçi ve faydalı düşünceleri icraata dökerek yaratıcı fikirlerin bulunmasını sağlamaktır.

İnovasyon Çeşitleri Nelerdir?

İnovasyon denilince ilk akla ürün ve hizmette yapılan İnovasyonlar gelmektedir. Oysaki inovasyon, düzeyine, yapılış şekline, yapıldığı alana ve konusuna şekline göre farklı sınıflandırmalara ayrılmıştır. Kısaca inovasyon çeşitleri nelerdir sorusunun cevabı şu şekildedir;

Düzeyine Göre; Radikal, Adımsal, Yıkıcı (Artırımsal)

Yapılış Şekline Göre; Kapalı, Açık, Tersine

Yapıldığı Alana ve Konusuna Göre; Operasyonel, Pazarlama (Pazar), İş Modeli, Ürün, Hizmet, Organizasyonel

İnovasyon çeşitleri bakıldığında oldukça fazladır. İnovasyonun meydana getirdiği farklılık ve değişimlerin derecesine göre inovasyon çeşitleri radikal, aşamalı ve yapısal inovasyondur. Ayrıca sadece işletmeler için değil bireysel, toplumsal ve ulusal düzeyde de bireysel ve toplumsal inovasyon olarak çeşitli sınıflandırmalar yapılmıştır. Fakat en yaygın kullanılan inovasyon türleri ürün, hizmet ve pazarlama inovasyonlarıdır. Bazı inovasyon çeşitlerinin özellikleri diğerlerinin içerisine yansımaktadır. Örneğin bir ürünün inovasyonu hem hizmet hem de pazarlama inovasyonu olabilir. İnovasyon ürünlerini destekleyen ve satışını gerçekleştiren en geniş yatırımlı ve organize şirketi Avansas’ın içeriklerini inceleyebilirsiniz.

 

  
49 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret2784
Takvim
Saat